SRR6040A-680M — Power Inductor (SMD), 68 µH, 750 mA, Shielded, 700 mA, SRR6040A Series
Illustrative purposes only
SRR6040A-680M
Power Inductor (SMD), 68 µH, 750 mA, Shielded, 700 mA, SRR6040A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:68µH; RMS Current (Irms):750mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):700mA; Product Range:SRR6040A Series; Power Inductor Case:6.7mm x 6.7mm x 4mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: SRR6040A Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 6.7mm
  • DC Resistance Max: 0.24ohm
  • RMS Current (Irms): 750mA
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 700mA