SRR6040A-180M — Power Inductor (SMD), 18 µH, 1.5 A, Shielded, 1.35 A, SRR6040A Series
Illustrative purposes only
SRR6040A-180M
Power Inductor (SMD), 18 µH, 1.5 A, Shielded, 1.35 A, SRR6040A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:18µH; RMS Current (Irms):1.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.35A; Product Range:SRR6040A Series; Power Inductor Case:6.7mm x 6.7mm x 4mm; DC R
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 18µH
  • Product Range: SRR6040A Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 6.7mm
  • DC Resistance Max: 0.075ohm
  • RMS Current (Irms): 1.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.35A