SRR6040A-101M — Power Inductor (SMD), 100 µH, 650 mA, Shielded, 570 mA, SRR6040A
Illustrative purposes only
SRR6040A-101M
Power Inductor (SMD), 100 µH, 650 mA, Shielded, 570 mA, SRR6040A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRR6040A
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 6.7mm
  • DC Resistance Max: 0.345ohm
  • RMS Current (Irms): 650mA
  • Power Inductor Case: 6.7mm x 6.7mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 570mA