SRR6038-8R2Y — Power Inductor (SMD), 8.2 µH, 2.2 A, Shielded, 2.45 A, SRR6038 Series
Illustrative purposes only
SRR6038-8R2Y
Power Inductor (SMD), 8.2 µH, 2.2 A, Shielded, 2.45 A, SRR6038 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 8.2µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.034ohm
  • RMS Current (Irms): 2.2A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.45A