SRR6038-820Y — Power Inductor (SMD), 82 µH, 700 mA, Shielded, 750 mA, SRR6038 Series
Illustrative purposes only
SRR6038-820Y
Power Inductor (SMD), 82 µH, 700 mA, Shielded, 750 mA, SRR6038 Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 82µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.324ohm
  • RMS Current (Irms): 700mA
  • Power Inductor Case: 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 750mA