SRR6038-5R0Y — INDUCTOR, SHIELDED, 5UH, 2.95A, SMD
Illustrative purposes only
SRR6038-5R0Y
INDUCTOR, SHIELDED, 5UH, 2.95A, SMD
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:5µH; RMS Current (Irms):2.9A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.95A; Product Range:SRR6038 Series; Inductor Case / Package:-; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 5µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.024ohm
  • RMS Current (Irms): 2.9A
  • Power Inductor Case: 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.95A