SRR6038-560Y — Power Inductor (SMD), 56 µH, 850 mA, Shielded, 900 mA, SRR6038 Series
Illustrative purposes only
SRR6038-560Y
Power Inductor (SMD), 56 µH, 850 mA, Shielded, 900 mA, SRR6038 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:56µH; RMS Current (Irms):850mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):900mA; Product Range:SRR6038 Series; Power Inductor Case:6.8mm x 6.8mm x 3.8mm;
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 56µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.202ohm
  • RMS Current (Irms): 850mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 900mA