SRR6038-470Y. — INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 1A, SMD, FULL REEL
Illustrative purposes only
SRR6038-470Y.
INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 1A, SMD, FULL REEL
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.155ohm
  • RMS Current (Irms): 950mA
  • Power Inductor Case: 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1A