SRR6038-390Y — INDUCTOR, SHIELDED, 39UH, 1A, 30%
Illustrative purposes only
SRR6038-390Y
INDUCTOR, SHIELDED, 39UH, 1A, 30%
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 39µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.138ohm
  • RMS Current (Irms): 1A
  • Power Inductor Case: 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.1A