SRR6038-330Y — Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.1 A, Shielded, 1.2 A, SRR6038 Series
Illustrative purposes only
SRR6038-330Y
Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.1 A, Shielded, 1.2 A, SRR6038 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:33µH; RMS Current (Irms):1.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.2A; Product Range:SRR6038 Series; Power Inductor Case:6.8mm x 6.8mm x 3.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.124ohm
  • RMS Current (Irms): 1.1A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.2A