SRR6038-150Y — Power Inductor (SMD), 15 µH, 1.6 A, Shielded, 1.9 A, SRR6038 Series
Illustrative purposes only
SRR6038-150Y
Power Inductor (SMD), 15 µH, 1.6 A, Shielded, 1.9 A, SRR6038 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.057ohm
  • RMS Current (Irms): 1.6A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.9A