SRR6038-150Y. — INDUCTOR, SHIELDED, 15UH, 1.9A, SMD, FUL
Illustrative purposes only
SRR6038-150Y.
INDUCTOR, SHIELDED, 15UH, 1.9A, SMD, FUL
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • INDUCTOR, SHIELDED, 15UH, 1.9A, SMD, FULL REEL; Product Range:SRR6038 Series; Inductance:15 H; Inductance Tolerance: 30%; Inductor Construction:Shielded; DC Resistance Max:0.057
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.057ohm
  • RMS Current (Irms): 1.6A
  • Power Inductor Case: 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: 0
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.9A