SRR6038-101Y — INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 0.65A, 30%
Illustrative purposes only
SRR6038-101Y
INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 0.65A, 30%
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:100µH; RMS Current (Irms):650mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):680mA; Product Range:SRR6038 Series; Inductor Case / Packag 14P7459
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.358ohm
  • RMS Current (Irms): 650mA
  • Power Inductor Case: 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 680mA