SRR6038-100Y — Power Inductor (SMD), 10 µH, 2 A, Shielded, 2.05 A, SRR6038 Series
Illustrative purposes only
SRR6038-100Y
Power Inductor (SMD), 10 µH, 2 A, Shielded, 2.05 A, SRR6038 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.05A; Product Range:SRR6038 Series; Power Inductor Case:6.8mm x 6.8mm x 3.8mm; DC Res
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.038ohm
  • RMS Current (Irms): 2A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.05A