SRR6028-331Y — Power Inductor (SMD), 330 µH, 370 mA, Shielded, 270 mA, SRR6028 Series
Illustrative purposes only
SRR6028-331Y
Power Inductor (SMD), 330 µH, 370 mA, Shielded, 270 mA, SRR6028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:330µH; RMS Current (Irms):370mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):270mA; Product Range:SRR6028 Series; Power Inductor Case:6.8mm x 6.8mm x 2.8mm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 330µH
  • Product Range: SRR6028 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 1.4ohm
  • RMS Current (Irms): 370mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 270mA