SRR6028-151Y — Power Inductor (SMD), 150 µH, 500 mA, Shielded, 420 mA, SRR6028 Series
Illustrative purposes only
SRR6028-151Y
Power Inductor (SMD), 150 µH, 500 mA, Shielded, 420 mA, SRR6028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 150µH
  • Product Range: SRR6028 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.68ohm
  • RMS Current (Irms): 500mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 420mA