SRR6028-101Y — INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 0.55A, 30%
Illustrative purposes only
SRR6028-101Y
INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 0.55A, 30%
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRR6028 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.5ohm
  • RMS Current (Irms): 580mA
  • Power Inductor Case: 6.8mm x 6.8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 550mA