SRR5028-471Y — Power Inductor (SMD), 470 µH, 300 mA, Shielded, 230 mA, SRR5028 Series
Illustrative purposes only
SRR5028-471Y
Power Inductor (SMD), 470 µH, 300 mA, Shielded, 230 mA, SRR5028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 470µH
  • Product Range: SRR5028 Series
  • Product Width: 5.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.8mm
  • DC Resistance Max: 2.5ohm
  • RMS Current (Irms): 300mA
  • Power Inductor Case: 5.8mm x 5.8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 230mA