SRR5028-470Y — INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 650MA, SMD, FULL REEL
Illustrative purposes only
SRR5028-470Y
INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 650MA, SMD, FULL REEL
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: SRR5028 Series
  • Product Width: 5.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.8mm
  • DC Resistance Max: 0.25ohm
  • RMS Current (Irms): 820mA
  • Power Inductor Case: 5.8mm x 5.8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 650mA