SRR5028-3R0Y — INDUCTOR, SHIELDED, 3UH, 2.5A, 30%, SMD
Illustrative purposes only
SRR5028-3R0Y
INDUCTOR, SHIELDED, 3UH, 2.5A, 30%, SMD
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 3µH
  • Product Range: SRR5028 Series
  • Product Width: 5.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.8mm
  • DC Resistance Max: 0.03ohm
  • RMS Current (Irms): 2.8A
  • Power Inductor Case: 5.8mm x 5.8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 2.5A