SRR5028-150Y — Power Inductor (SMD), 15 µH, 1.37 A, Shielded, 1.15 A, SRR5028 Series
Illustrative purposes only
SRR5028-150Y
Power Inductor (SMD), 15 µH, 1.37 A, Shielded, 1.15 A, SRR5028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRR5028 Series
  • Product Width: 5.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.8mm
  • DC Resistance Max: 0.1ohm
  • RMS Current (Irms): 1.37A
  • Power Inductor Case: 5.8mm x 5.8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.15A