SRR5028-101Y — Power Inductor (SMD), 100 µH, 450 mA, Shielded, 450 mA, SRR5028 Series
Illustrative purposes only
SRR5028-101Y
Power Inductor (SMD), 100 µH, 450 mA, Shielded, 450 mA, SRR5028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:100µH; RMS Current (Irms):450mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):450mA; Product Range:SRR5028 Series; Power Inductor Case:5.8mm x 5.8mm x 2.8mm;
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRR5028 Series
  • Product Width: 5.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.8mm
  • DC Resistance Max: 0.48ohm
  • RMS Current (Irms): 450mA
  • Power Inductor Case: 5.8mm x 5.8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 450mA