SRR5028-101Y. — INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 0.45A, 30%
Illustrative purposes only
SRR5028-101Y.
INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 0.45A, 30%
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRR5028 Series
  • Product Width: 5.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.8mm
  • DC Resistance Max: 0.48ohm
  • RMS Current (Irms): 450mA
  • Power Inductor Case: 5.8mm x 5.8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 450mA