SRR5028-100Y. — INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 1.4A, SMD
Illustrative purposes only
SRR5028-100Y.
INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 1.4A, SMD
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):1.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.4A; Product Range:SRR5028 Series; Inductor Case / Package:-; 14P7406
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • DC Resistance Max: 70mohm
  • Power Inductor Case: 5.8mm x 5.8mm x 2.8mm