SRR4828A-8R2Y — Power Inductor (SMD), 8.2 µH, 2.4 A, Shielded, 1.25 A, SRR4828A Series
Illustrative purposes only
SRR4828A-8R2Y
Power Inductor (SMD), 8.2 µH, 2.4 A, Shielded, 1.25 A, SRR4828A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:8.2µH; RMS Current (Irms):2.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.25A; Product Range:SRR4828A Series; Power Inductor Case:4.8mm x 4.8mm x 2.8
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 8.2µH
  • Product Range: SRR4828A Series
  • Product Width: 4.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 4.8mm
  • DC Resistance Max: 0.087ohm
  • RMS Current (Irms): 2.4A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.25A