SRR4828A-6R8Y — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 2.6 A, Shielded, 1.3 A, SRR4828A Series, 1919 [4848 Metric]
Illustrative purposes only
SRR4828A-6R8Y
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 2.6 A, Shielded, 1.3 A, SRR4828A Series, 1919 [4848 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):2.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.3A; Product Range:SRR4828A Series; Power Inductor Case:4.8mm x 4.8mm x 2.8m
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: SRR4828A Series
  • Product Width: 4.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 4.8mm
  • DC Resistance Max: 0.074ohm
  • RMS Current (Irms): 2.6A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 1919 [4848 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 1.3A