SRR4828A-560M — Power Inductor (SMD), 56 µH, 1.05 A, Shielded, 400 mA, SRR4828A Series, 1919 [4848 Metric]
Illustrative purposes only
SRR4828A-560M
Power Inductor (SMD), 56 µH, 1.05 A, Shielded, 400 mA, SRR4828A Series, 1919 [4848 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:56µH; RMS Current (Irms):1.05A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):400mA; Product Range:SRR4828A Series; Power Inductor Case:4.8mm x 4.8mm x 2.8m
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 56µH
  • Product Range: SRR4828A Series
  • Product Width: 4.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 4.8mm
  • DC Resistance Max: 0.32ohm
  • RMS Current (Irms): 1.05A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 1919 [4848 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 400mA