SRF3216A-161Y — Inductor, Chip, Common Mode, SRF3216A Series, 160 ohm, 350 mA, 3.2mm x 1.6mm x 2mm
Illustrative purposes only
SRF3216A-161Y
Inductor, Chip, Common Mode, SRF3216A Series, 160 ohm, 350 mA, 3.2mm x 1.6mm x 2mm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Common Mode Chokes / Filters
  • Rated Current:350mA; Inductance:-; Product Range:SRF3216A Series; Impedance:160ohm; Common Mode Filter Case:3.2mm x 1.6mm x 2mm; Automotive Qualification Standard:AEC-Q200; SVHC:No
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Impedance: 160ohm
  • Inductance: -
  • Product Range: SRF3216A Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Current Rating: 350mA