SRF0905-251Y — Filter, Line, 250 µH, SRF0905 Series, 600 ohm, 1.2 A, 9.2mm x 6mm x 5mm
Illustrative purposes only
SRF0905-251Y
Filter, Line, 250 µH, SRF0905 Series, 600 ohm, 1.2 A, 9.2mm x 6mm x 5mm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Common Mode Chokes / Filters
  • Rated Current:1.2A; Inductance:250µH; Product Range:SRF0905 Series; Impedance:600ohm; Common Mode Filter Case:9.2mm x 6mm x 5mm; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Impedance: 600ohm
  • Inductance: 250µH
  • Product Range: SRF0905 Series
  • Product Width: 6mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 9.2mm
  • DC Current Rating: 1.2A
  • Common Mode Filter Case: 9.2mm x 6mm x 5mm