SRF0602-470Y — Filter, Line, 47 µH, SRF0602 Series, 140 ohm, 300 mA, 6.5mm x 3.6mm x 1.65mm
Illustrative purposes only
SRF0602-470Y
Filter, Line, 47 µH, SRF0602 Series, 140 ohm, 300 mA, 6.5mm x 3.6mm x 1.65mm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Common Mode Chokes / Filters
  • Rated Current:300mA; Inductance:47µH; Product Range:SRF0602 Series; Impedance:140ohm; Common Mode Filter Case:6.5mm x 3.6mm x 1.65mm; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Impedance: 140ohm
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: SRF0602 Series
  • Product Width: 3.6mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 1.65mm
  • Product Length: 6.5mm
  • DC Current Rating: 300mA