SRF0504-351Y — Filter, Line, 1.1 µH, SRF0504 Series, 350 ohm, 2 A, 5.2mm x 5mm x 4.8mm
Illustrative purposes only
SRF0504-351Y
Filter, Line, 1.1 µH, SRF0504 Series, 350 ohm, 2 A, 5.2mm x 5mm x 4.8mm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Common Mode Chokes / Filters
  • Rated Current:2A; Inductance:1.1µH; Product Range:SRF0504 Series; Impedance:350ohm; Common Mode Filter Case:5.2mm x 5mm x 4.8mm; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-20
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Impedance: 350ohm
  • Inductance: 1.1µH
  • Product Range: SRF0504 Series
  • Product Width: 5mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Current Rating: 2A