SQM50P08-25L_GE3 — Power MOSFET, P Channel, 80 V, 50 A, 0.02 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
SQM50P08-25L_GE3
Power MOSFET, P Channel, 80 V, 50 A, 0.02 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Qualification: AEC-Q101
  • Power Dissipation: 150W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 80V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 50A
  • Drain Source On State Resistance: 0.02ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2V