SQM120P04-04L_GE3 — Power MOSFET, P Channel, 40 V, 120 A, 4000 µohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
SQM120P04-04L_GE3
Power MOSFET, P Channel, 40 V, 120 A, 4000 µohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: TrenchFET
  • Qualification: AEC-Q101
  • Power Dissipation: 375W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 40V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 120A
  • Drain Source On State Resistance: 4000µohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2V