SQM120N10-3M8_GE3 — Power MOSFET, N Channel, 100 V, 120 A, 3800 µohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
SQM120N10-3M8_GE3
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 120 A, 3800 µohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: TrenchFET
  • Qualification: AEC-Q101
  • Power Dissipation: 375W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 100V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 120A
  • Drain Source On State Resistance: 3800µohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3V