SQJB60EP-T1_GE3 — Dual MOSFET, N Channel, 60 V, 60 V, 30 A, 30 A, 0.01 ohm
Illustrative purposes only
SQJB60EP-T1_GE3
Dual MOSFET, N Channel, 60 V, 60 V, 30 A, 30 A, 0.01 ohm
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Dual MOSFETs
  • Transistor Polarity:Dual N Channel; Continuous Drain Current Id:30A; Drain Source Voltage Vds:60V; On Resistance Rds(on):0.01ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage V
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 6Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: TrenchFET Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Transistor Case Style: PowerPAK SO
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 48W
  • Power Dissipation P Channel: 48W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 60V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 60V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 30A
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 30A
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.01ohm
  • Drain Source On State Resistance P Channel: 0.01ohm