SQJB48EP-T1_GE3 — Dual MOSFET, Dual N Channel, 40 V, 30 A, 4100 µohm
Illustrative purposes only
SQJB48EP-T1_GE3
Dual MOSFET, Dual N Channel, 40 V, 30 A, 4100 µohm
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Dual MOSFETs
  • SVHC: No SVHC (07-Nov-2024)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: Dual N Channel
  • Product Range: TrenchFET Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Transistor Case Style: PowerPAK SO-8L
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 48W
  • Power Dissipation P Channel: -
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 40V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: -
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 30A