SQJB40EP-T1_GE3 — Dual MOSFET, N Channel, 40 V, 40 V, 30 A, 30 A, 6300 µohm
Illustrative purposes only
SQJB40EP-T1_GE3
Dual MOSFET, N Channel, 40 V, 40 V, 30 A, 30 A, 6300 µohm
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Dual MOSFETs
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: TrenchFET Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Transistor Case Style: PowerPAK SO
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 34W
  • Power Dissipation P Channel: 34W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 40V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 40V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 30A
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 30A