SQD23N06-31L_GE3 — Power MOSFET, N Channel, 60 V, 23 A, 0.031 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
SQD23N06-31L_GE3
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 23 A, 0.031 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: TrenchFET
  • Qualification: AEC-Q101
  • Power Dissipation: 37W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 60V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 23A
  • Drain Source On State Resistance: 0.031ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2V