SPW32N50C3FKSA1 — Power MOSFET, N Channel, 560 V, 32 A, 0.11 ohm, TO-247, Through Hole
Illustrative purposes only
SPW32N50C3FKSA1
Power MOSFET, N Channel, 560 V, 32 A, 0.11 ohm, TO-247, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:32A; Drain Source Voltage Vds:560V; On Resistance Rds(on):0.11ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Diss
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 284W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Drain Source Voltage Vds: 560V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 32A
  • Drain Source On State Resistance: 0.11ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3V