SPW21N50C3FKSA1 — Power MOSFET, N Channel, 500 V, 21 A, 0.19 ohm, TO-247, Through Hole
Illustrative purposes only
SPW21N50C3FKSA1
Power MOSFET, N Channel, 500 V, 21 A, 0.19 ohm, TO-247, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Power Dissipation: 208W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Polarity: N Channel
  • Power Dissipation Pd: 208W
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • On Resistance Rds(on): 0.19ohm
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Drain Source Voltage Vds: 500V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 21A
  • Drain Source On State Resistance: 0.19ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3V