SPP15N60C3XKSA1 — Power MOSFET, N Channel, 600 V, 15 A, 0.25 ohm, TO-220, Through Hole
Illustrative purposes only
SPP15N60C3XKSA1
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 15 A, 0.25 ohm, TO-220, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:15A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(on):0.25ohm; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: CoolMOS C3
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 156W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-220
  • Drain Source Voltage Vds: 600V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 15A
  • Drain Source On State Resistance: 0.25ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3V