SPF240D25 — Solid State Relay, SPF Series, SIP, SPST-NO, 25 A, 280 VAC, PCB, Through Hole, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SPF240D25
Solid State Relay, SPF Series, SIP, SPST-NO, 25 A, 280 VAC, PCB, Through Hole, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:25A; Operating Voltage Max:280VAC; Relay Mounting:PCB; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:12VA
  • SVHC: No SVHC (07-Jul-2017)
  • Load Current: 25A
  • Product Range: SPF Series
  • Relay Mounting: PCB
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Through Hole
  • Control Voltage Max: 15VDC
  • Control Voltage Min: 3VDC
  • Contact Configuration: SPST-NO
  • Operating Voltage Max: 280VAC
  • Operating Voltage Min: 12VAC