SPD15P10PLGBTMA1 — Power MOSFET, P Channel, 100 V, 15 A, 0.2 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
SPD15P10PLGBTMA1
Power MOSFET, P Channel, 100 V, 15 A, 0.2 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:P Channel; Continuous Drain Current Id:-15A; Drain Source Voltage Vds:-100V; On Resistance Rds(on):0.14ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:-10V; Threshold Voltage Vgs:-1.5V
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Power Dissipation: 128W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 100V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 15A
  • Drain Source On State Resistance: 0.2ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 1.5V