SPD04P10PGBTMA1 — Power MOSFET, P Channel, 100 V, 4 A, 0.644 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
SPD04P10PGBTMA1
Power MOSFET, P Channel, 100 V, 4 A, 0.644 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: SIPMOS
  • Qualification: AEC-Q101
  • Power Dissipation: 38W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 100V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 4A
  • Drain Source On State Resistance: 0.644ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3V