SPA21N50C3XKSA1 — Power MOSFET, N Channel, 500 V, 21 A, 0.19 ohm, TO-220F, Through Hole
Illustrative purposes only
SPA21N50C3XKSA1
Power MOSFET, N Channel, 500 V, 21 A, 0.19 ohm, TO-220F, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:21A; Drain Source Voltage Vds:500V; On Resistance Rds(on):0.16ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Dissip
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (08-Jul-2021)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 34.5W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-220F
  • Drain Source Voltage Vds: 500V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 21A
  • Drain Source On State Resistance: 0.19ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3V