SN20P-120H — AC LINE FILTER, 120UH, 20A, TH
Illustrative purposes only
SN20P-120H
AC LINE FILTER, 120UH, 20A, TH
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:120µH; Rated Current:20A; Product Range:SN Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 120µH
  • Product Range: SN Series
  • DC Current Rating: 20A
  • DC Resistance Max: 0.018ohm
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C