SIR450DP-T1-RE3 — Power MOSFET, N Channel, 45 V, 113 A, 1800 µohm, PowerPAK SO, Surface Mount
Illustrative purposes only
SIR450DP-T1-RE3
Power MOSFET, N Channel, 45 V, 113 A, 1800 µohm, PowerPAK SO, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: TrenchFET Gen IV
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 48W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: PowerPAK SO
  • Drain Source Voltage Vds: 45V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 113A
  • Drain Source On State Resistance: 1800µohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2.3V