SIL10E-05W3V3-HJ — Non Isolated POL DC/DC Converter, ITE, SIP, 36.3 W, 800 mV, 3.63 V, 10 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SIL10E-05W3V3-HJ
Non Isolated POL DC/DC Converter, ITE, SIP, 36.3 W, 800 mV, 3.63 V, 10 A
  • Manufacturer: ARTESYN / ADVANCED ENERGY
  • Product type: DC / DC Non Isolated Board Mount Converters - Adjustable Output
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Depth: 50.8mm
  • Width: 12.7mm
  • Height: 12.4mm
  • Product Range: SIL10E Series
  • Output Power Max: 36.3W
  • Output Current Max: 10A
  • Output Voltage Max: 3.63V
  • Output Voltage Min: 800mV
  • Input Voltage DC Max: 5.5V
  • Input Voltage DC Min: 4.5V