SI2300DS-T1-GE3 — Power MOSFET, N Channel, 30 V, 3.6 A, 0.068 ohm, SOT-23, Surface Mount
Illustrative purposes only
SI2300DS-T1-GE3
Power MOSFET, N Channel, 30 V, 3.6 A, 0.068 ohm, SOT-23, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:3.6A; Drain Source Voltage Vds:30V; On Resistance Rds(on):0.055ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:4.5V; Threshold Voltage Vgs:600mV;
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 1.7W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 4.5V
  • Transistor Case Style: SOT-23
  • Drain Source Voltage Vds: 30V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 3.6A
  • Drain Source On State Resistance: 0.068ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 600mV