SHBC24N-2R1B0039V. — Toroidal Inductor, SHBC Series, 39 µH, 30 A, 0.0068 ohm, ± 20%
Illustrative purposes only
SHBC24N-2R1B0039V.
Toroidal Inductor, SHBC Series, 39 µH, 30 A, 0.0068 ohm, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • Inductance: 39µH
  • Product Range: SHBC Series
  • DC Resistance Max: 0.0068ohm
  • RMS Current (Irms): 30A
  • Inductance Tolerance: ± 20%